Ako je to s tým katolíkom v referende?

2. februára 2015, marianno, Nefejtón

Len čo sa začala kampaň, roztrhlo sa vrecko s blogermi a  blogerkami, ktorí seba samých označili za katolíkov, a napriek tomu sa nezúčastnia referenda. Ich dôvody teraz rozoberať nebudeme, pozrime sa však, či existujú aj nejaké princípy, ktorými sa má veriaci človek riadiť v spoločenskom a politickom živote.

 

No predovšetkým každý veriaci je plnoprávny občan, ako každý iný. Má právo sa vyjadrovať k veciam verejným. Má dokonca povinnosť vyjadrovať sa k veciam verejným a tým preberá aj zodpovednosť za budúcnosť spoločnosti, v ktorej žije.

 

Každý katolík predsa vie, že Cirkev uči v štyroch oblastiach, v teologickej, liturgickej, morálnej a duchovnej. A práve tá morálna je miestom, kde sa viera stretáva s verejným či politickým životom a morálka zaväzuje vo svedomí.

 

Pápež Benedikt v príhovore k členom Európskej ľudovej strany v marci 2006 povedal: Existujú tri nespochybniteľné princípy, ktorými sa veriaci katolík riadi vo verejnospoločenskom živote a všetky sa týkajú ochrany a podpory dôstojnosti ľudskej osoby

  1. Ochrana ľudského života od momentu počatia až po prirodzenú smrť.
  1. Uznanie a podpora prirodzenej štruktúry rodiny ako zväzku muža a ženy, založenom na manželstve a jeho obrana voči všetkým snahám, ktoré chcú s týmto zväzkom legálne zrovnoprávniť radikálne odlišné formy zväzku, ktoré manželský zväzok poškodzujú a prispievajú k jeho destabilizácii, zahmlievajúc jeho osobitý charakter a jeho nezastupiteľnú spoločenskú rolu.
  1. Ochrana práv rodičov vychovávať svoje vlastné deti.

Toto označil emeritný pápež Benedikt za tri nespochybniteľné princípy.

Referendové otázky sú vlastne ich kópiou.

Tieto princípy, ako povedal vtedajší pápež, sú nielen pravdami viery, aj keď prostredníctvom viery sa im dostáva viac svetla a podpory. Sú vpísané do podstaty samotnej ľudskej bytosti. A preto sú spoločné pre celé ľudstvo. Ich presadzovaním im Cirkev nedáva konfesionálny charakter, ale ich adresuje všetkým ľuďom, bez ohľadu na ich náboženskú príslušnosť. Takýto prístup je tým naliehavejší, čím viac sú tieto princípy popierané, alebo zle vysvetľované, pretože útoky na tieto princípy sú útokmi na pravdu o ľudskej bytosti a zasadzujú vážny úder samotnej spravodlivosti.

,,Adresuje ich všetkým ľuďom, bez ohľadu na ich náboženskú príslušnosť“. Aj preto Aliancia za rodinu presadzovala svoju agendu ako občiansku iniciatívu, a nielen záležitosť náboženského presvedčenia. Toto referendum je o ,,common sense“.

Tri nespochybniteľné princípy Benedikta XVI., ktorého považujú za jedného z najväčších mysliteľov 20. storočia. A na druhej strane – ,,katolícki“  blogeri.