Ako zomrel prorok džogingu, Jim Fixx

22. júla 2015, marianno, Nefejtón

Pred 31 rokmi, 20 júla 1984, našli pri vidieckej ceste v New England mŕtveho Jima Fixxa, vlastným menom Jamesa Fullera.  Veľkú časť svojho života propagoval džoging a vytrvalostný beh a svoju životnú púť dokonal práve pri tejto obľúbenej a zdraviu prospešnej aktivite.

Behať začal až keď mal 35 rokov. To mal už za sebou dosť búrlivý život – dve krabičky cigariet denne, dobré vínko, vyberané jedlá, bujaré zábavy.

Keď začal s džogingom, behal denne aspoň hodinu a napísal aj svoje slávne dielo The Complete Book of Running. Tvrdil, že  beh je kľúčom k zdraviu, bohatstvu a aktívnemu sexuálnemu životu. V jeho prípade to bola do veľkej miery aj pravda. Prestal fajčiť, piť, schudol 30 kíl, zarobil slušný dolár a odštartoval v Amerike fitness revolúciu, ktorá sa potom šírila po celom svete.

A napriek tomu zomrel práve pri behu. Jeho prípad však nemusí vyvracať pozitívne účinky behu na ľudský organizmus. Pitva ukázala, že mal upchaté koronárne cievy – možno z fajčenia – okrem toho mal vrodené srdcové poruchy.

Ilustračné foto Wikimedia

Ilustračné foto Wikimedia

Vytrvalostnému behu sa venujú známe osobnosti, ale aj milióny úplne bežných, normálnych ľudí. V Amerike medzi nich patrili aj Oprah Winfrey, Nixon, Bushovia, Al Gore, Bill Clinton, Obama. Vo Francúzsku bývalý prezident Sarkozy. A na slovenských cestných behoch si to každý môže z času na čas rozdať s Mikulášom Dzurindom, alebo moderátorom Sajfom.

Vraví sa, že tí politici vytrvalostnými behmi chcú akosi dodať vážnosti svojej funkcii a svojmu poslaniu. Teda, že to dokážu dotiahnuť ďaleko.

Zaujímavý pohľad na vytrvalostný beh ako spoločenský fenomén prináša Christopher McDougall, známy autor bestselleru ,,Born to run“, ktorý si aj na Slovensku získal mnoho čitateľov v preklade ,,Stvorení pre beh“. Podľa neho k prudkému nárastu vytrvalostného behu došlo práve v období, keď spoločnosť prežívala nejakú významnú krízu. To prvé obdobie bolo počas Veľkej hospodárskej krízy, druhé v sedemdesiatych rokoch, počas recesie, rasových nepokojov, atentátov a vojny vo Vietname. A k tretiemu boomu došlo po útoku na dvojičky v roku 2001.

,,Možno je to len náhoda,“ uvažuje Christopher Mc Dougall, ,,ale možno sa v časoch krízy a frustrácie odštartuje v ľudskej psychike istý zakódovaný spúšťací mechanizmus, ktorý oživí v človeku reflexy na prežitie.“

Ľudia behajú, lebo chcú schudnúť, lebo chcú prestať fajčiť, urobiť niečo pre svoju postavu, chcú si resetovať hlavu, zažiť spoločenskú atmosféru fun runov. A niektorí chcú aj vyhrávať.

Stručne to zhrnul americký filozof Bill Vallicella, bežec, ktorý už dlhší čas žije v púšti.

Benefity behu?

Atavizmus

Jednoduchosť

Očisťovanie.

Foto: Wikimedia Commons, Public Domain