Tá kameramanka nie je jediná , , novinárska hyena“

11. septembra 2015, marianno, Nefejtón

Ach, všetci spravodliví, všetkých národov sveta! Spojili sa, aby odsúdili maďarskú kameramanku.

To, čo spravila Petra László, bolo nechutné. Nech si kto chce myslí čo chce o probléme s utečencami,  v danej chvíli to boli chudáci, ktorí boli jednoducho ľudia v núdzi. A ona im potkýnala nohy a kopala do nich. Aspoň že sa im nakoniec ospravedlnila.

Vraj sa to volá ,,attached journalism“. Teda niečo ako zainteresovaná žurnalistika, kde novinár nielen reportuje, mapuje, pokrýva, ale sa priamo angažuje do konfliktu. Vstupuje do neho a a často nenápadne, ale aj očividne dá najavo na ktorej strane je on.

Je to zámerná, cielená, post-objektívna forma žurnalistiky, ktorá sa začala vynárať niekedy počas vojny v Bosne v deväťdesiatych rokoch, keď si novinári prikladali k hlavám gloriolu za to, že aktívne vstupujú do vojnovej drámy. Niekedy až infantilne pritom rozhodovali, ktorí sú tí dobrí, ktorí zlí. Komentátor BBC Martin Bell to dokonca nonšalantne zosumarizoval slovami, že novinár už dnes nemôže byť len prizerajúci sa, postávajúci. Novinár sa má pridať na niektorú stranu.

Martin Bell z BBC. BBC.

Koniec objektívneho spravodajstva.

Veď aj Petra László len odmietla byť len prizerajúca sa žurnalistka. Vstúpila do hry ako jeden sedlácky pešiak, ktorý chcel pridať záberom ten svoj vlastný, angažovaný  spin. Tentokrát si to zlízla ako bumerang.

Martin Bell sa dokonca chváli, že bez takejto ,,angažovanej žurnalistiky“ v Líbyi v roku 2011, by sa tam nebolo stalo to, čo sa tam stalo. Briti a Francúzi by ju neboli bombardovali. V roku 1999 po mesiacoch úpornej angažovanej žurnalistiky, domáhajúcej sa, aby Západ napadol zlú Juhosláviu,  Alex Thomson z britskej TV Channel 4 News prezradil: ,,Ak chcete vedieť, prečo verejnosť podporovala bombardovanie Juhoslávie, poďakujte sa jednému novinárovi.“

Petra spravila somarinu, ale sú pašáci, ktorí dokážu subtílnejšie manipulovať verejnosť, tlačiť na vlády. Možno aj rozpútať vojny. A niektorých za to ovešajú aj pulitzerovskými cenami.

Nemusíme sa však naháňať so svetovými novinármi po vojnových zákopoch.

O chvíľu budú na , no, ….večerné správy. Na TV…………Alebo TV…………..Alebo TV…………..

Asi si do nikoho priamo nekopnú, ale podpásových hákov je k dispozícii milión. Nepustiť respondenta k slovu, sugestívne mu podsúvať svoje vlastné závery, naháňať po ulici človeka, ktorý zabudol v aute dieťa – a vypytovať sa ho na dôvody a pocity……………

Atď, atď. Milión metód, ako podložiť nohu, elegantne kopnúť pätičkou (však vieme kam).

,,Angažovaný novinár“ dnes pociťuje neodolateľnú potrebu byť arbiter elegantiae, rozhodcom nad dobrom a zlom, sudcom sveta.

Niektorým dobre zaplatia, iným menej a ostatní sa ukoja svojím selphie obrazom mienkotvorcu. Lebo ,,tvoria dejiny“.

Bŕŕ. Začínajú správy. Idem na pivo.

Použitý zdroj: Spiked