Rešpektovaný nemecký týždenník Der Spiegel v stredu oznámil, že jeden z jeho viacnásobne ocenených reportérov po celé roky vytváral články s falošným obsahom. Teda klamal.
Claas Relotius si vymyslel správy a protagonistov v minimálne 14 zo 60 článkov (v 23 percentách), okrem toho písal aj do ďalších periodík, Die Tageszeitung a Welt a nedeľňajšej edície denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Predpokladajme, že spomínané periodiká sa neradia do siete pofidérnych konšpiratívnych plátkov. Claasovi a Spieglu to na Twitteri poriadne spočítali a konkurenční novinári sa mohli uchechtať od Schadenfreude.
No a čo, veď žijeme v postfaktuálnej spoločnosti. Už pred dvomi rokmi bolo slovo postfactual najfrekventovanejším objavom roka podľa Oxford English Dictionary.
Nemecká ministerka pre integráciu prisťahovalcov, Annette Widmann- Mauz (CDU), vybavila úradnou poštou vianočné vinše bez spomenutia slova ,,Vianoce“. Adresátom napísala: ,,Bez ohľadu na to v čo veríte…želáme vám pokojné časy a dobrý štart do nového roka“.
O Vianociach bez Vianoc. Len aby sa zatiaľ neintegrovaní prisťahovalci náhodou neurazili. Alebo nebodaj neintegrovali.
99 percent mileniálov si pokojne, alebo skôr s nadšením žije svoj život vo virtuálnom, internetovom svete. Každý má svoj smártfón, v ňom svoj vlastný svet, každý má svoju pravdu. Chuderu jednu, relatívnu.
Každý si v niečo verí, každý má svoju pravdu. Prečo sa potom táto civilizácie ešte rozčuľuje nad nejakou fake news? Žeby predsa len….?
Jedného dňa – dúfam, že vtedy tu už nebudem – zaradí OSN medzi základné ľudské práva aj právo na pravdu. V takej či onakej podobe.
Potom sa už Mark Zuckerberg ani nebude musieť či môcť tváriť, že bojuje proti šfejkovinám.
++++++++++presne tak, písal takmer do všetkých ...
a jej-jej, prečítala som si tvoju ostatnú ...
+++++++++++++++++++++++ nedalo sa zabrániť ...
Jeden z príkladov pravdy. https://www.youtube.com/watch?time_continue=…... ...
Je to citovaný úvodný text z článku denníka ...
Celá debata | RSS tejto debaty