Založ si blog

Zem plače?

V sobotu večer beží pravidelne na RTVS folkloristická súťaž Zem spieva. Dnes táto zem, moja slovenská zem, temer plače.

Sureálne, absurdné scény zo všetkých európskych ulíc. Zo všetkých. Niet rozdielov, znovu sme obnovili hranice a ploty, a pritom nás vírus zglobalizoval tak, ako sa to nepodarilo ani Rotschildovi, ani Sorosovi, euru, ani doláru. Rovnako sa bojí panička v Streatham Common v Londýne, ako sváko na Kutuzovovej vo Svidníku.

My, ľudia, sa bojíme. Ale ako vraví Vlado Krčméry, je lepšie najskôr sa na začiatku dobre zľaknúť, ako sa potom celý čas báť.

Keď som sa priateľom zdôveril, že niektorí ľudia sú dnes v horšej depresii, ako keby tu prebiehal front, – vysmiali ma. Myslel som na to, že v zákopoch čakáš granáty a rakety z – tej, alebo onej strany.

Tu človek nevie, odkiaľ to príde.

Vysmiali ma.

Vysmiali ma a mali pravdu.

Koľko je ešte nažive tých, čo zažili prvú vojnu, druhú vojnu, červený prevrat, červený teror, ruské bévépéčka a potom ,,Kúl v plote“.

A potom to, čo sme žili doma, za dverami našej izby. Slobodná Európa (slobodná, nie ako teraz), Volá Londýn (koho ešte, prosím dnes?) Hlas Ameriky (ako z nejakého bájneho sveta Shangri La.)

Ups and downs.

Bo Jo (Boris Johnson) sa zdôveril svojmu národu, že niektorí, mnohí, sa budú musieť so svojimi blízkymi rozlúčiť predčasne.

Pele (to ten premiér) nám to takto nepovedal, a pevne dúfajme, že na to nemá ani racionálny dôvod.

Ľudia sa rodia, ľudia zomierajú. Tak som to videl na smrteľnej posteli už pri viacerých príbuzných.

Náš človek sa však vždy mal kam pekne vrátiť. K žene, frajerke, ku kamarátom. Vždy sa pekne vrátil k svojej postati. Pre mnohých to boli fabriky, od siedmej do tretej, potom okolo domu, do vinice, do krčmy.

Nie, nemaľujem ilúzie, že sme voľáky odolný, hrdinský, partizánsky národ. To nie sme. To by bol lacný, populistický crap.

My len – trváme.

Tisícročná včela nebude nikdy diktovať svetový verejný diskurz.

Včela dáva len taký ten obyčajný, ale pritom ten náš, med.

Nebude to inak ani teraz.

History can´t wait.

Na bežeckej dráhe ma trafila rachejtľa

31.12.2023

Neodpustil som si teda ani na Silvestra posledných pár kilometrov na blízkom tartane. Školský pozemok, ihrisko, bežecký ovál – všetko osvetlené až do desiatej. Hádam tam nebudú strieľať, v tom dyme po rachejtliach sa zle dýcha. Veruže strieľali a ostošesť. Dvaja pacani, ktorým veliteľku strelieb robila mamina. Hádam ma netrafia? Veď na nich dozerá veliteľka. Trafili. [...]

Povedzte nám pani prezidentka, čo sa to deje v tej Gaze,

29.10.2023

Vy, ktorá sa tak veľmi zasadzujete o pravdivé informácie, tak veľmi bojujete proti fake news, proti konšpiračným teóriám, proti dezinformáciám, misinformáciám, malinformáciám. BBC uvádza, že táto enkláva je kompletne odrezaná od okolitého sveta, od jedla, pitnej vody, od paliva, humanitárnej pomoci, od telefonického a internetového pripojenia. A na hlavy dvoch [...]

Ako odkancľovať názorového protivníka

20.10.2023

Cancel culture. Ako to preložiť z angličtiny do slovenčiny? To je taká dnes bežná situácia, keď sa mocným, elitným, mainstreamovým, progresívnym, nepáčite a oni vás proste zrušia z verejného priestoru. Alebo aj viac zrušia, prídete o zamestnanie, atď… Ako pri previerkach počas normalizácie v Československu v sedemdesiatych rokoch. Najskôr vás onálepkujú. [...]

Róbert Fico úrad vlády SR

Fico: Pokiaľ budem predsedom vlády, budem vždy vetovať vstup Ukrajiny do NATO

24.02.2024 12:45

Predseda vlády je stále na sto percent presvedčený, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie.

Zuzana Čaputová, oznámenie, kandidatúra, prezidentské voľby

Čaputová: Naším bezpečnostným záujmom je mať suseda, u ktorého vládne mier a prosperuje

24.02.2024 12:32

Vojenská agresia na Ukrajine má na svedomí tisícky ľudských životov a škôd, ktorých následky bude cítiť niekoľko ďalších generácií.

paríž

Desiatky nahnevaných francúzskych farmárov predčasne vtrhli na poľnohospodársky veľtrh v Paríži

24.02.2024 12:00

Len chvíľu potom prišiel prezident Emmanuel Macron.

Dmitrij Medvedev

Medvedev: Moskva sa bude usilovať pomstiť sa za sankcie Západu

24.02.2024 11:41

Rusov vyzval, aby v oblasti hospodárstva vytvárali pre Západ ťažkosti a podnecovali verejnú nespokojnosť s politickými opatreniami.