,,Ak nezvládaš už prvý týždeň, asi robíš niečo zle“, hovorí írsky učiteľ Ben Kavanaugh, ktorý za posledné tri mesiace absolvoval už tri karantény v troch krajinách. Tá prvá bola vo Wuhane, kde pôsobil 10 rokov ako učiteľ angličtiny. Keď sa mu naskytla príležitosť odletieť jedným z posledných lietadiel z tohto mesta, neváhal a nastúpil na charterový let do Anglicka.
Tam ho rovno z letiska odviezli do karantény.
Nákazu nemal, a tak sa presunul o jeden ostrov ďalej, domov do Írska.
Tam ho znova posadili do karantény.
Tu je niekoľko rád od karanténového profíka:
- čo možno najviac si zachovať fyzickú kondíciu. Využiť na to akúkoľvek príležitosť, ktorá sa naskytne doma, alebo počas prípadnej vychádzky, nákupu, džogingu.
- variť. Variť jedlá, ktoré vieme variť, alebo naučiť sa aj nové. Skúšať nové recepty.
- neupadnúť do rutiny, nerobiť stále tie isté veci. Základné rámce áno, ale vymyslieť si stále aj nové veci. Napríklad upratať, ale nie celý byt v jeden deň. Dnes obývačku, zajtra spálňu.
- robiť veci, na ktoré normálne nemáme čas. Prečítať si knihu, niečo nakresliť, namaľovať.
- byť na telefóne. Volať priateľom, ale volať aj starším príbuzným, ktorí sú ešte viac izolovaní.
- jeden film za deň môže spestriť čas, najlepšie nejaký zábavný program, komédia.
- naučiť sa byť v pohode, aj keď za deň urobíme len drobné, malé veci, aj keď nie sme tak produktívni a výkonní, ako za normálnych okolností.
A posledný tip od Bena je taká z núdze cnosť. Šetrí peniaze. Keďže je uväznený v karanténe, nemíňa peniaze s kamarátmi v pube. A za ne si môže kúpiť veci, ktoré mu môžu spestriť život medzi štyrmi stenami.
Celá debata | RSS tejto debaty