Založ si blog

How is your English, Mr Sefcovic, Mrs Caputova?

Krátka správa o jazykových zručnostiach prezidentského kandidáta M. Šefčoviča (aj pani Čaputovej).

Bol to napohľad lacný, možno aj zúfalý pokus, keď  Maroš Šefčovič vyzval oponentku Čaputovú, aby jedno spoločné televízne sedenie oddiskutovali v angličtine. Témou by vraj mohla byť zahraničná politika, na výber ponúkol dáme angličtinu, francúzštinu, ruštinu.

Hovorcovia Z. Čaputovej to odmietli, a treba povedať, že mali na to aj právo. O palác možno bojovať aj inými prednosťami. Prezidentka bude mať podľa protokolu tlmočníka (tlmočníku?), jej jazykové znalosti nemusia siahať až po shakespearovské výšiny.

Na tomto videu M. Šefčovič odpovedá na otázky redaktorky Euronews a Wall Street Journal, o svojej kandidatúre na predsedu Európskej komisie. Treba povedať, že si počína profesionálne, sebavedome, s ľahkosťou, a s tým širokým úsmevom, ktorý možno Bruselčanom až tak neprekáža, ako tu doma.

Aj keď je M. Šefčovič dlhoročný diplomat, jeho anglická výslovnosť má ďaleko od rodeného spíkra. Slová síce vyslovuje zreteľne, ale rodený môže byť skôr diplomat, než lingvista. Niekedy je to také trošku silové.

A niečo ma dosť silne vyrušovalo pri tom prízvuku. Slováci obyčajne nemajú s týmto problém, prostredníctvom filmov a youtube veľmi rýchlo nasávajú aj charakteristický americký nasal twang. Potom som si uvedomil, že pán Šefčovič študoval v Moskve. Ak toto nie je typický ruský prízvuk v angličtine, tak prinajmenšom ten náš, široký, slovanský.

Slovná zásoba. Na prvý pohľad bombastická, široký terminologický záber, hlavne z politiky, zahraničnej politiky a diplomacie. Táto lexikálna oblasť však nie je až taká ohromujúca, ako by sa mohlo bežnému používateľovi angličtiny zdať. Vystačiť si možno s niekoľko pár stovkami slov zo špeciálnej politickej a diplomatickej terminológie. A tú Šefčovič používa remeselne zručne, profesionálne dobre.

Syntax, skladba vety, apod. Týka sa to aj prepájacích výrazov medzi vetami, či jednotlivými myšlienkami. Tu je to už výrazne chudobnejšie. Šefčovič opakuje niekoľko zvratov, ktoré sa dajú vlastne univerzálne použiť v akomkoľvek texte a kontexte. Pritom však s dobrou dikciou a energiou. Úradnícky presne.

Verdikt: Pozrel som si ešte Lajčáka, lebo s tým by sa mal Šefčovic skôr porovnávať. Obaja veľmi dobre používajú angličtinu ako pracovný nástroj. Ale nie viac, než pracovný nástroj. Buď monotónna, vyspevovaná, alebo prolongovaná intonácia, ako na  zle zapojenom EKG.  Pravdepodobne ani jeden z nich by nemal šancu pôsobiť v anglosaskej krajine na domácej politickej scéne. A určite by sa nechceli pustiť do poézie, nemyslí sa tým slovenskej.

Pritom za ich angličtinu, dikciu a prejav v úradníckych a diplomatických kuloároch, sa hanbiť nemusíme.

 

Pani Čaputovú po anglicky som našiel len pri preberaní Goldmanovej ceny. Svoj príhovor prečítala z papiera, takže hodnotenie jej angličtiny by nemalo dostatočnú výpovednú hodnotu. Takže len vonkajšie formálne prvky: jej prejav bol očividne plachý, milo ustráchaný. Výslovnosť viacerých slov nepresná, čo by však nemuselo brániť základnému, bežnému dorozumeniu. Niekedy, ako keby nebolo celkom isté a jasné, či sú jej jasné významy istých slov.

Verdikt: Pani Čaputová urobila veľmi dobre, že sa vyhla diskusii s Marošom Šefčovičom v angličtine.

Krátka poznámka na záver. Prezident má profesionálneho tlmočníka, ktorý však nie je dokonalý, tlmočiaci stroj. Ešte keď tu kedysi premiéroval Dzurinda, v Bruseli nás chceli pochváliť, že naša ekonomika je ,,impressive“ Naše tlačové agentúry to preložili ako ,,dojemná“. Impression síce znamená dojem, impressive však nie je dojemný, ale pôsobivý. Čiže pravý opak.

Okrem toho, v komunikácii pri vyjednávaní hrá obrovskú úlohu čas. Kým vám tlmočník prekladá, to čo ste vy už dávno porozumeli z výpovede vášho partnera, máte oveľa lepšiu možnosť si pripraviť vhodnú reakciu.

Bottom line: Toto nie je príspevok do celej tej bizarnej prezidentskej kampane. Len ma tak zaujala vecná stránka navrhovaného lingvistického extempore, ktoré sa našťastie ani neuskutočnilo.

 

 

 

 

 

 

AC/DC – 100 000 Slovákov sa chce povoziť na diaľnici do pekla

21.07.2024

Žijem si ľahko Žijem si slobodne Cestovný lístok bez návratu Na nič sa nepýtajte Nechajte ma na pokoji Nepotrebujem dôvod Klesám nadol Je čas na párty Spolu s mojimi priateľmi A tak som na diaľnici do pekla Diaľnica do pekla Som na diaľnici do pekla. Bratislava bude dnes v noci dunieť týmito pekelnými lyrics. Retro šesťdesiatnici, sedemnásťroční zážitkári. [...]

Škótska vysočina a jeden milý, opitý Škót

18.07.2024

V Škótsku je jazero ,,loch“, údolie ,,glen“ a pravá Scotch whisky musí byť single malt, a má to na vaše zvedavé chuťové poháriky čakať v sude minimálne 12 rokov, aby sa to vôbec mohlo nazývať whisky. Údajne. Za dva týždne strávených v blízkosti Aviemore, v národnom parku Cairngorms, som úkol dokola obišiel asi 15 takých lochov, brodil sa v 30 močaristých [...]

Chorvátsko vo vibramkách

17.07.2024

Cestujem už v júni, lebo sa naivne domnievam, že na turistických chodníkoch v chorvátskych horách nebude až tak páľavo. A veruže bolo, pri mori tridsiatky, hore na kopci síce len 21, ale to dalmatinsko sunce pražilo a pražilo. Premuževičeva staza je jedna z najkrajších chorvátskych turistických trás. Biely kameň Severného Velebitu. Vyrážam z parkoviska Zavižan. [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.