Založ si blog

Bez školy a kostola tu bude len zoologická záhrada

Nepíšem tieto riadky ako verejnú výzvu hlavnému hygienikovi, hlavnému epidemiológovi, hlavnému premiérovi, aby otvorili školy.

Mňa by títo páni aj tak nepočúvali.

Jedine, žeby nás bolo viac, žeby nás bolo veľa…

Na FB stránke ministra Grohlinga  sa množia komentáre ľudí, požadujúcich otvorenie škôl. Píšu rodičia, učitelia, ale aj vysokoškolskí učitelia. Tie deti sú doma už skoro mesiac a sú stále viac stratené. Dištančné vyučovanie, aj to najlepšie, nemôže ani zďaleka nahradiť reálnu prítomnosť v škole, komunikáciu učiteľa so žiakmi, socializáciu, spolupatričnosť a vôbec patričnosť, disciplínu, režim, fungovanie a vôbec, všetko to, čím spoločnosť ako taká žije.

Ten ľudský smrad toho druhého, aj seba.

Zmyslom edukácie, vzdelávania, je pritom vytiahnuť z každého to jeho najlepšie. A v školách boli predsa presne nastavené semaforické pravidlá, ktoré umožňovali reagovať na šírenie infekcie lokálne, regionálne.

Ak budú školy zavreté mesiace, bude sa tu rodiť stratená generácia. Generácia digitálnych konštruktov, ktorých jediným zmyslom bude ako tak sa nevyhnutne zaradiť do súkolesia virtuálnej mašinérie. Potom si ľahko namiesto premiéra vlády zvolia nejakého Kyborga a nám, čo už nemáme 20 ani 25, bez mihnutia oka v digitálnej ankete odhlasujú zákaz vychádzania, alebo aj ,,milosrdnú“ eutanáziu.

Len si spomeňme na Goldingovho Pána prsteňov, čo sa môže stať z partie mladých ľudí, ktorá sa ocitne bez mantinelov.

,,Čo desí čitateľov aj po toľkých rokoch, je zobrazenie ľudskej prirodzenosti, s akou sa človek začne správať, keď je v krízovej situácii. V momente, kedy zahodí svoju civilizovanosť a začne konať podľa inštinktov. Každá jedna z hlavných postáv predstavuje svojou povahou určitý typ ľudí. Možno trochu prehnane, ale slúži to len na zdôraznenie toho, kam až môže zájsť ľudská povaha, keď sa ocitne bez mantinelov, ktoré automaticky prijíma v spoločnosti.“

Keď pred časom bolo dovolené sláviť bohoslužby len pre šesť ľudí, veriacim bolo jasné, že je to takmer to isté, ako keby boli zatvorené úplne, píše Anton Ziolkovský. Ľudia majú duchovný život, ktorý sa vyjadruje navonok. Rozhlasový a televízny prenos účasť na bohoslužbe nikdy úplne nenahradí.

Náboženský život a s ním spojené bohoslužby v kostoloch však nie sú kratochvíľou na vyplnenie voľného času, ale pre mnohých často jedinou reálnou pomocou na zvládnutie ťažkej osobnej situácie.

Právo na náboženskú slobodu máme v ústave. Ľudia v kostoloch sa rizikovo nesprávajú. A vláda na čele s jej predsedom by mali vziať do úvahy, že pokornejšia komunikácia voči občanom SR a väčšia citlivosť voči ľudským a duchovným potrebám je namieste zvlášť v tejto chvíli, keď v dvoch (niekde až v troch) kolách dotlačili ľudí na základe politického, nie odborného rozhodnutia k účasti na celoplošnom testovaní.

 

 

AC/DC – 100 000 Slovákov sa chce povoziť na diaľnici do pekla

21.07.2024

Žijem si ľahko Žijem si slobodne Cestovný lístok bez návratu Na nič sa nepýtajte Nechajte ma na pokoji Nepotrebujem dôvod Klesám nadol Je čas na párty Spolu s mojimi priateľmi A tak som na diaľnici do pekla Diaľnica do pekla Som na diaľnici do pekla. Bratislava bude dnes v noci dunieť týmito pekelnými lyrics. Retro šesťdesiatnici, sedemnásťroční zážitkári. [...]

Škótska vysočina a jeden milý, opitý Škót

18.07.2024

V Škótsku je jazero ,,loch“, údolie ,,glen“ a pravá Scotch whisky musí byť single malt, a má to na vaše zvedavé chuťové poháriky čakať v sude minimálne 12 rokov, aby sa to vôbec mohlo nazývať whisky. Údajne. Za dva týždne strávených v blízkosti Aviemore, v národnom parku Cairngorms, som úkol dokola obišiel asi 15 takých lochov, brodil sa v 30 močaristých [...]

Chorvátsko vo vibramkách

17.07.2024

Cestujem už v júni, lebo sa naivne domnievam, že na turistických chodníkoch v chorvátskych horách nebude až tak páľavo. A veruže bolo, pri mori tridsiatky, hore na kopci síce len 21, ale to dalmatinsko sunce pražilo a pražilo. Premuževičeva staza je jedna z najkrajších chorvátskych turistických trás. Biely kameň Severného Velebitu. Vyrážam z parkoviska Zavižan. [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.