Založ si blog

Aj celebrita má právo odpočívať v pokoji

Pozostatky ľudského tela si zaslúžia po smrti úctu a rešpekt. Takú decentnú úctu, taký pokorný rešpekt. Memento mori. Pamätaj, že aj ty zomrieš. Prach si, a na prach sa obrátiš.

Pompézne ceremónie nad úmrtím slávnej osobnosti sú pompézne ceremónie nad úmrtím slávnej osobnosti. A keď trvajú už dlho, asi nám chcú naznačiť, že nie každý ľudský život je rovnako hodnotný, vzácny a dôstojný, ako iný ľudský život.

Každej nebožtíčke a každému nebožtíkovi by som dal čo najskôr pokoj – nech odpočívajú v pokoji.

Ale zase, takej nebožtíčke, takému nebožtíkovi, je to už fakt ganz egal, čo tí pozostalí vystrájajú na tomto povrchu zemskom.

Písali sa osemdesiate roky minulého storočia a my, chalani z Československa, sme sa motali po Červenom námestí, v komunistickej Moskve. Tiahol sa tam obrovský rad, ľudia pokojne a pokorne čakali celé hodiny. ,,To bude určite do toho Leninovho mauzólea, tí Rusi chcú vidieť múmiu“.

Tak sme sa pridali, aj my chceme vidieť tú atrakciu, a hlavne keď sa vrátime  domov, aby sme na prvú otázku: ,,A videli ste aj Lenina?“, mohli odpovedať

ÁNO.

Čakali sme pol hodinu a rad sa len tak pomrvil. Čakali sme hodinu, a šóra ako slimák. Voľakto zakričal na najmladšieho z nás: ,,Jano, zbehni kúpiť voľáku vodku, však toto tu nemá konca kraja“.

,,Čo ste sa zbláznili?“, zrúkol na nás kamarát z Poľska, čo už pár rokov žil v červenej Moskve. ,,Však sa to tu len tak hemží kágébákmi, keď vás uvidia popíjať v rade na Lenina, tak vás pošlú do gulagu na Sibír!“

A tak sme to zabalili, čakať 12 hodín v rade nebudeme a vodku si dáme v najbližšej zabegálovke (krčme)

A ešte sme si urobili z núdze cnosť. Pochválili sme samých seba, že jednoducho dovolíme tej múmii vodcu svetového proletariátu odpočívať v pokoji.

Nech si ho očumujú Rusi.

Sic!

 

Čo to tu chcete zrúdiť o/za 9 mesiacov, boyzs?

27.01.2023

Nevedeli odísť ako ľudia. Poondiali sa ako oní, tí, lum-pen-čvargen-proletariát. Ale.. Válov je válov, vraví sviňa. A začém búkvy? – háda politruk. Vsjo jásno. Dovoľte, navrhnem teraz niečo optimistickejšie, a hlavne hlboko ľudské:

Ako som sa pred 30 rokmi stal , , človekom s domovom“

01.01.2023

V ten deň bola vyhlásená samostatná SR – lebo ináč sa to už s tými Čechmi zjavne ukočírovať nedalo. Vracal som sa zo služby, v centre Londýna. Na Strande som poznal už každý kameň, ale aj každého bezdomovca. V ten večer som sa pri každom pristavil, bez ,,vyzvania“ som aj natiahol ruku s almužnou a ešte priateľsky prehodil: ,,Vieš, dnes mám veľký deň. Zrodil [...]

Keď Joseph Ratzinger predpovedal, že , , Cirkev bude malá“

31.12.2022

Dnes, na prelome rokov, sa do večnosti odoberá emeritný pápež Benedikt XVI. Jeden z najvzdelanejších ľudí 20. storočia. Písal neskutočne múdro, a pritom aj ľudia s oveľa nižším intelektom mu dokázali rozumieť. To preto, lebo sa vyjadroval tak jasne a presne, čo už dnes v móde nie je. Mnohí ho milovali, mnohí mu nerozumeli. Niektorí ho označovali za skostnatelého [...]

turecko parlament

Turecký parlament schválil žiadosť Fínska o vstup do NATO

30.03.2023 23:27, aktualizované: 23:41

Fínsku zostávajú na oficiálny vstup do aliancie už len formálne kroky.

Putin

Putin podpísal dekrét o jarných odvodoch do armády. Nastúpiť má 147-tisíc Rusov

30.03.2023 22:45

Ruské úrady popierajú plány na novú mobilizáciu kvôli invázii na Ukrajine.

SR Trebišov Nový Majer elektrina voda odpojenie elektromer KEX

Ceny elektriny zrejme porastú aj napriek dohode s elektrárňami, tvrdí analytik

30.03.2023 21:30

Očakáva analytik Ján Pišta prudké zdražovanie ako vlani? A akú prognózu má pre podnikateľov a verejný sektor? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda.

medzinárodný súdny dvor Kirill Gevorgian ICC

USA zmrazením iránskych aktív porušili dohodu, rozhodol Medzinárodný súdny dvor

30.03.2023 21:00

Spojené štáty preto musia zaplatiť Teheránu odškodné.