Založ si blog

How to be useful, and not an idiot

Myslím, že titulok nie je nutné prekladať, takže dnes len krátka úvaha, možno aj s fejtónovým nádychom.

Ako nebyť idiot

  1. Poznanie. Jednoducho povedané vnímanie okolitého sveta, získavanie informácií, čo môže byť v dnešných časoch cenzúry a vojnovej propagandy priam syzifovská robota.

Ale ak nevieš čo sa vo svete deje, nemôžeš zaujať ani stanovisko.

Vlastne môžeš, veď žijeme v ,,slobodnom“ svete, kde každý má právo na názor.

  1. Vedomie. To spracúva tvoje získané informácie, triedi ich, usporadúva a spracúva v súlade s tvojimi skúsenosťami, pamäťou.

A potom vyjadríš svoj postoj, na ktorý máš právo v ,,slobodnom“ svete, a pokiaľ nejde o vážnu vec, tak nemusíš za svoj názor niesť ani veľkú zodpovednosť.

  1. Svedomie. Toto vstupuje do hry najneskôr vtedy, keď ide o vážnu vec. Povedzme o vojnu. Povedzme vojnu na Ukrajine, kde denne zomierajú na oboch stranách ľudia, nevýslovne trpia tí najzraniteľnejší.

Ty si ale povieš, že tento konflikt nie je možné len tak cakum-prax skončiť, zo dňa na deň, lebo je tam vinník, agresor, ktorý musí poniesť následky.

Poznanie a vedomie ti diktuje riadiť sa geopolitickou spravodlivosťou, svedomie – vzbúriť sa proti zabíjaniu.

Poznanie a vedomie ti hovorí, že ak by agresor prestal a stiahol sa, hneď by bolo po všetkom.

Poznanie, dobre formované vedomie a svedomie, ti hovoria, že zastavenie paľby a rozhovory nie sú možné, lebo Rusom ide karta, chcú si vytvoriť demilitarizovanú zónu – Ukrajinci majú ústavou zakázané vyjednávať s moskovským režimom, Američania ich zatiaľ nútia pokračovať (do posledného Ukrajinca?).

A napriek tomu to svedomie chce mať navrch. Podsúva ti, že ak prinajmenšom zakričíš na celý svet ,,prestaňte“, minimálne sa budeš zajtra môcť pozrieť do zrkadla.

Ako byť užitočný

Španielske príslovie ,,para servir, servir“ sa dá preložiť dvomi spôsobmi.

  • Ak chceš slúžiť, tak slúž,
  • Ak chceš slúžiť, tak buď aj užitočný.

Viac sa mi páči ten druhý variant. Slúžiť iným ľuďom, byť im k dispozícii, pomôcť, poradiť, povzbudiť – ale tak, aby tá služba bola vysoko kvalitná, na úrovni, naozaj užitočná pre ľudí. Aby mala pre nich zmysel, aby ich nie ,,posúvala dopredu“, ale dvíhala vyššie.

 

AC/DC – 100 000 Slovákov sa chce povoziť na diaľnici do pekla

21.07.2024

Žijem si ľahko Žijem si slobodne Cestovný lístok bez návratu Na nič sa nepýtajte Nechajte ma na pokoji Nepotrebujem dôvod Klesám nadol Je čas na párty Spolu s mojimi priateľmi A tak som na diaľnici do pekla Diaľnica do pekla Som na diaľnici do pekla. Bratislava bude dnes v noci dunieť týmito pekelnými lyrics. Retro šesťdesiatnici, sedemnásťroční zážitkári. [...]

Škótska vysočina a jeden milý, opitý Škót

18.07.2024

V Škótsku je jazero ,,loch“, údolie ,,glen“ a pravá Scotch whisky musí byť single malt, a má to na vaše zvedavé chuťové poháriky čakať v sude minimálne 12 rokov, aby sa to vôbec mohlo nazývať whisky. Údajne. Za dva týždne strávených v blízkosti Aviemore, v národnom parku Cairngorms, som úkol dokola obišiel asi 15 takých lochov, brodil sa v 30 močaristých [...]

Chorvátsko vo vibramkách

17.07.2024

Cestujem už v júni, lebo sa naivne domnievam, že na turistických chodníkoch v chorvátskych horách nebude až tak páľavo. A veruže bolo, pri mori tridsiatky, hore na kopci síce len 21, ale to dalmatinsko sunce pražilo a pražilo. Premuževičeva staza je jedna z najkrajších chorvátskych turistických trás. Biely kameň Severného Velebitu. Vyrážam z parkoviska Zavižan. [...]

Šéfka Tajnej služby USA Kimberly Cheatleová

Za zlyhanie pri atentáte padla prvá hlava. Šéfka Tajnej služby priznala chybu a odstúpila

23.07.2024 18:50

Ešte v pondelok Kimberly Cheatleová presviedčala Kongres, že je tou pravou pre vedenie Tajnej služby, dnes si už priznala prehru a vzdala sa funkcie.

Maroš Žilinka

V prípade únosu študentky v Bratislave prokurátor navrhuje obnovu konania

23.07.2024 18:29, aktualizované: 18:47

Dôvodom sú nové skutočnosti týkajúce sa posudzovania otázky nepríčetnosti obvineného.

taxi policajti

Bratislavskí policajti skontrolovali 12 taxikárov. Osem z nich dostalo pokutu

23.07.2024 18:13

Medzi najčastejšie porušenia zákonov patrilo vykonávanie činnosti vozidlami, ktoré neboli označené predpísaným spôsobom.

Michail Zygar  Impérium musí zomrieť

Poukázal na pravdu: Moskovský súd odsúdil známeho ruského novinára Zygara

23.07.2024 17:41

Zygar sa aj mimo Ruska stal známym vďaka svojmu bestselleru Všetci mocní Kremľa.