Založ si blog

Keby som bol Elenský,

nariadil by som jednotkám v podzemných bunkroch mariupoľského Azovstaľu, aby sa vzdali. Zachránil by som tak životy možno aj 2500 ľudí. Údajne toľko je tam príslušníkov ukrajinskej armády, radikálneho práporu Azov, ale aj, podľa niekorých správ, asi 400 zahraničných žoldnierov z Európy a Kanady.

Rusi im dnes vytvorili široký, humanitárny koridor s červenými vlajkami, aby mohli Ukrajinci vyjsť z obkľúčeného bunkrového systému bez zbraní a vzdať sa a zachrániť si život.

Koridor mal byť otvorený do 13.00 moskovského času a dovtedy sa nevzdal nikto.

Už niekoľko týždňov sa ukrajinskí vojaci, 50 dní odolávajúci ruským útokom, sťažovali, že nemajú jedlo, vodu, lieky, ani muníciu. Aj na sociálnych sieťach. Vyzývali kyjevskú vládu, aby im pomohla. Tá im údajne poradila, aby sa prebili smerom na Záporožie a tam im pomôžu.

Nepodarilo sa im to.

A teraz čakajú na ruský krok číslo 2. O Rusoch a ich propagande si môžeme myslieť čokoľvek, ale s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, sa môžeme domnievať, že vo vojenských veciach Rusi nežartujú. Už pred niekoľkými dňami vyskúšali na Azovstali strategické bombardéry s niekoľkotonovými bombami.

Ak by Elenský umožnil svojim vojakom vzdať sa v tejto bezvýchodiskovej situácii, možno by čiastočne utrpelo jeho propagandistické krídlo obrany Ukrajiny. Ale určite len dočasne a veľké množstvo tých, pre ktorých ľudský život je najväčšou hodnotou, by to vedeli oceniť.

Dnes je nedeľa Veľkej noci, kresťania si pripomínajú zmŕtvychvstanie Krista. Záchrana 2500 ľudí by dnes mala aj jasný, transcendentný odkaz.

Neviem kto radí Elenskému, alebo kto presne ho riadi.

Keby som bol na jeho mieste, dovolil by som sa vojakom v Azovstali vzdať sa.

Nuž,  Elenský nie je ja.

A ja nie som Elenský.

(To druhé našťastie).

 

How to be useful, and not an idiot

09.04.2024

Myslím, že titulok nie je nutné prekladať, takže dnes len krátka úvaha, možno aj s fejtónovým nádychom. Ako nebyť idiot Poznanie. Jednoducho povedané vnímanie okolitého sveta, získavanie informácií, čo môže byť v dnešných časoch cenzúry a vojnovej propagandy priam syzifovská robota. Ale ak nevieš čo sa vo svete deje, nemôžeš zaujať ani stanovisko. Vlastne [...]

Dnes sa s Vami veľmi rád lúčim, pani Čaputová

06.04.2024

Moratóriu už odbila hodina, prezidentských víťazov ešte stále nepoznáme, no aj tak je toto súca chvíľa rozlúčiť sa s jednou érou. Šéf zavesil v kancelárii portrét prezidentky na stenu, rovno nad moju hlavu. Tak tam visel. Bez ohľadu na vkus, ľudia vravia, že bola taká reprezentatívna. Bude nová podobizeň, ale ja už pod ňou sedieť nebudem. Zuzana Čaputová nebola [...]

Palestínska krv a krv kolektívneho Západu

05.04.2024

Izraelská soldatestka zabila v Gaze približne 35 tisíc Palestínčanov, väčšinu z nich civilov, žien a detí. Teraz izraelská armáda zabila siedmich občanov kolektívneho Západu, izraelské nálety v pondelok zasiahli konvoj World Central Kitchen. Táto organizácia potvrdila úmrtie svojich siedmich pracovníkov a dodala, že išlo o osoby z Austrálie, Poľska, Spojeného [...]

Polícia / Kontrola /

Polícia na dve hodiny totálne uzavrela Krompachy a Čiernu nad Tisou. Akcia cielila na alkohol

17.06.2024 17:44

Policajti obsadili každý vjazd a výjazd a každý jeden vodič bol podrobený dychovej skúške.

anna putina-2

Putin sa postaral o praneter. Vymenoval ju za námestníčku ministra obrany. Jej manžel šéfuje rezortu energetiky

17.06.2024 17:22

Dcéra Putinovho bratranca mesiac po svojom manželovi tiež zasadne v ruskej vláde. Jej prastrýko jej venoval kreslo v ministerstve obrany.

taliansko, horúčavy, pláž

Taliansko zasiahla prvá tohtoročná vlna horúčav. V Sardínii a Sicílii očakávajú až 44 stupňov

17.06.2024 17:02

Teploty presahujúce 40 stupňov sú o desať stupňov vyššie, ako je teplotný priemer pre dané obdobie.

France Obit Delors

Francúzsky exprezident chce zachraňovať Macrona, ktorý ho vytlačil z Elyzejského paláca

17.06.2024 17:00

François Hollande bude kandidovať v predčasných parlamentných voľbách. Zdôrazňuje, že chce zabrániť krajnej pravici v nástupe k moci.