Založ si blog

Keby som bol Elenský,

nariadil by som jednotkám v podzemných bunkroch mariupoľského Azovstaľu, aby sa vzdali. Zachránil by som tak životy možno aj 2500 ľudí. Údajne toľko je tam príslušníkov ukrajinskej armády, radikálneho práporu Azov, ale aj, podľa niekorých správ, asi 400 zahraničných žoldnierov z Európy a Kanady.

Rusi im dnes vytvorili široký, humanitárny koridor s červenými vlajkami, aby mohli Ukrajinci vyjsť z obkľúčeného bunkrového systému bez zbraní a vzdať sa a zachrániť si život.

Koridor mal byť otvorený do 13.00 moskovského času a dovtedy sa nevzdal nikto.

Už niekoľko týždňov sa ukrajinskí vojaci, 50 dní odolávajúci ruským útokom, sťažovali, že nemajú jedlo, vodu, lieky, ani muníciu. Aj na sociálnych sieťach. Vyzývali kyjevskú vládu, aby im pomohla. Tá im údajne poradila, aby sa prebili smerom na Záporožie a tam im pomôžu.

Nepodarilo sa im to.

A teraz čakajú na ruský krok číslo 2. O Rusoch a ich propagande si môžeme myslieť čokoľvek, ale s pravdepodobnosťou, hraničiacou s istotou, sa môžeme domnievať, že vo vojenských veciach Rusi nežartujú. Už pred niekoľkými dňami vyskúšali na Azovstali strategické bombardéry s niekoľkotonovými bombami.

Ak by Elenský umožnil svojim vojakom vzdať sa v tejto bezvýchodiskovej situácii, možno by čiastočne utrpelo jeho propagandistické krídlo obrany Ukrajiny. Ale určite len dočasne a veľké množstvo tých, pre ktorých ľudský život je najväčšou hodnotou, by to vedeli oceniť.

Dnes je nedeľa Veľkej noci, kresťania si pripomínajú zmŕtvychvstanie Krista. Záchrana 2500 ľudí by dnes mala aj jasný, transcendentný odkaz.

Neviem kto radí Elenskému, alebo kto presne ho riadi.

Keby som bol na jeho mieste, dovolil by som sa vojakom v Azovstali vzdať sa.

Nuž,  Elenský nie je ja.

A ja nie som Elenský.

(To druhé našťastie).

 

, , My tu na Slovensku nežereme seno“, (Fräulein)

25.09.2023

Tú Fräulein pridávam do zátvorky ja, ale ten citát zaznel reálne na jednej predvolebnej tlačovke. Nepatrím medzi útlocitnú Slovač, a tak ma niektoré folkórne prejavy tejto kampane až tak veľmi neurážali, ako tú slovutnú, virtue signallingovú elitu z bratislavských kaviarní. Pľuvanec? Malá, výchovná medzi parohy? Poštípať troška nezkazajkovateľného panáčika, [...]

Vie mi vôbec niekto povedať, prečo v tej vojne ešte stále gebnú ľudia ako muchy?

02.06.2023

Ak sa niekomu zdá tá otázka príliš zložitá, komplexná, kontextuálna, tak nech sa páči, nech si zapne STV. V tejto chvíli prebieha vážna, a pritom jednoduchá diskusia, ako zminimalizovať počet fajčiarov na Slovensku. Jeden z tých múdrych – jedna z tých múdrych, navrhujú, že zákazy a obmedzenia budú môcť fungovať len vtedy, keď sa uplatnia naprieč celým [...]

Čo to tu chcete zrúdiť o/za 9 mesiacov, boyzs?

27.01.2023

Nevedeli odísť ako ľudia. Poondiali sa ako oní, tí, lum-pen-čvargen-proletariát. Ale.. Válov je válov, vraví sviňa. A začém búkvy? – háda politruk. Vsjo jásno. Dovoľte, navrhnem teraz niečo optimistickejšie, a hlavne hlboko ľudské:

F-16

Bojujúci sokol: prvá slovenská stíhačka F-16 už lieta

30.09.2023 09:03

Slovensko sa dodaním amerických stíhačiek F-16 stane prvou európskou krajinou, ktorá bude disponovať touto najnovšou verziou Fighting Falcon (Bojujúci sokol).

Musk

Musk videom a komentárom k migrácii podráždil Berlín, vymenili si názory na twitteri

30.09.2023 07:11

K zrážke názorov na sociálnej sieti X došlo v piatok medzi nemeckým ministerstvom zahraničných vecí a miliardárom Elonom Muskom.

Ľudovít Ódor

ONLINE: Odvolili už premiér aj Fico. Ódor si zabudol občianku, šéf Smeru si praje pre SR väčší rezeň

30.09.2023 06:00, aktualizované: 10:32

Volebné miestnosti sa otvorili v sobotu o 7.00 h, hlasovanie sa končí o 22.00 h.

vojna na Ukrajine, Kyjev, kadeti

ONLINE: Šéf NATO verí, že Slovensko bude pomáhať Kyjevu bez ohľadu na výsledky volieb

30.09.2023 05:30, aktualizované: 09:56

Výsledky volieb na Slovensku podľa Jensa Stoltenberga nezmenia podporu Ukrajine a Kyjev s Varšavou tiež zvládnu urovnať svoje spory.