Založ si blog

Mladý Ukrajinec v slovenskom markete, ktorý , , nikomu nechýba“ v donbasských zákopoch

V supermarkete som stretol takú mladú, ukrajinskú rodinku, na predvíkendovom doplnení zásob. Žiadne osemdesiattisícové SUV, arogantný kukuč, vyžadujúci honor, lebo ,,my vás tu všetkých v Európe bránime“.

On, v ošúchaných kraťasoch, tenisky ešte horšie ako ja, ona – 35 – ročná, slušne, čisto oháknutá, ale na naše pomery zo zjavne skromných pomerov. Decko na rukách – fajn, ako všetky decká na tomto svete. Vypleštené očiská na nový svet.

Mihailo – Mišo, len zostaň tu, pošíriš slovanský genofond, aspoň nám Brusel nebude môcť nútiť afganských pastierov kôz, ktorým –  chudákom – pršala roky americká síra na nepokryté hlavy.

Že prečo ten mladý chlap nebráni slávu Ukrajiny v zákope, na Donbase?

Neviem, ale dobre ti tak, Mihailo, alebo ,,kak tebjá zavút“?

Mimochodom, ešte som nepočul žiadneho Ukrajinca hovoriť inou rečou než ruštinou.

Mihailo – alebo ,,kak jivó zavút“ – je tu z nejakého dôvodu. Možno dobrého. Možno zákonne dobrého. Možno morálne dobrého. A vlastne by som povedal, skoro určite morálne dobrého.

Kto by už tak chcel ísť dobrovoľne do ,,mjasorúbky“, mlynčeka na mäso?

Pán Zelenský, naslovíčko, prosím. Za vášu idealógiju, pan Zelenskij?

Pán Borrrel, šéf EU ,,diplomacie“, ,,a Vam ne pazór“ – nie je Vám hanba, keď ako diplomat vyhlasujete, že tento konflikt treba riešiť len vojenskou cestou?

A páán Biden, už ste schválili tých 40 miliárd na húfnice, aby to všetko trvalo až do posledného Ukrajinca?

Podľa kongresmana Randa Paula, Američania tých 40 ani nemajú, a tak si budú musieť požičať, aby mohli posielať húfnice na Ukrajinu.

V angličtine je také prirovnanie, keď niekto šialene míňa, ako zmyslov zbavený, že ,,rozhadzuje peniaze, ako opitý námorník v prístavnej krčme“.

Prečo?

 

 

 

 

 

How to be useful, and not an idiot

09.04.2024

Myslím, že titulok nie je nutné prekladať, takže dnes len krátka úvaha, možno aj s fejtónovým nádychom. Ako nebyť idiot Poznanie. Jednoducho povedané vnímanie okolitého sveta, získavanie informácií, čo môže byť v dnešných časoch cenzúry a vojnovej propagandy priam syzifovská robota. Ale ak nevieš čo sa vo svete deje, nemôžeš zaujať ani stanovisko. Vlastne [...]

Dnes sa s Vami veľmi rád lúčim, pani Čaputová

06.04.2024

Moratóriu už odbila hodina, prezidentských víťazov ešte stále nepoznáme, no aj tak je toto súca chvíľa rozlúčiť sa s jednou érou. Šéf zavesil v kancelárii portrét prezidentky na stenu, rovno nad moju hlavu. Tak tam visel. Bez ohľadu na vkus, ľudia vravia, že bola taká reprezentatívna. Bude nová podobizeň, ale ja už pod ňou sedieť nebudem. Zuzana Čaputová nebola [...]

Palestínska krv a krv kolektívneho Západu

05.04.2024

Izraelská soldatestka zabila v Gaze približne 35 tisíc Palestínčanov, väčšinu z nich civilov, žien a detí. Teraz izraelská armáda zabila siedmich občanov kolektívneho Západu, izraelské nálety v pondelok zasiahli konvoj World Central Kitchen. Táto organizácia potvrdila úmrtie svojich siedmich pracovníkov a dodala, že išlo o osoby z Austrálie, Poľska, Spojeného [...]

SAS, Liberálny dom

SaS pripravuje trestné oznámenie: množiace sa vyhrážky prekračujú hranice

20.05.2024 22:13

Vyhrážky sa už neobjavujú len na sociálnych sieťach, ale aj formou listov, ktoré chodia aj ich rodinným príslušníkom, upozornila Kolíková.

blesk. búrka

Po zásahu blesku museli v Drážďanoch dvoch ľudí oživovať, zranených je desať

20.05.2024 21:47

Blesk zasiahol trávnatú oblasť pri Labe neďaleko centra saskej metropoly.

Europarlament / Europoslanci /

Voľby do europarlamentu by vyhrali progresívci pred Smerom a Hlasom, ukázal prieskum

20.05.2024 20:13

Pätnásť mandátov by si rozdelilo sedem strán.

Assange

Assange sa môže odvolať proti vydaniu do USA, rozhodol súd

20.05.2024 19:37

Ak by sudcovia rozhodli v prospech vydania, Assangeove právne možnosti v Británii by sa vyčerpali.