Mladý Ukrajinec v slovenskom markete, ktorý , , nikomu nechýba“ v donbasských zákopoch

V supermarkete som stretol takú mladú, ukrajinskú rodinku, na predvíkendovom doplnení zásob. Žiadne osemdesiattisícové SUV, arogantný kukuč, vyžadujúci honor, lebo ,,my vás tu všetkých v Európe bránime“.

On, v ošúchaných kraťasoch, tenisky ešte horšie ako ja, ona – 35 – ročná, slušne, čisto oháknutá, ale na naše pomery zo zjavne skromných pomerov. Decko na rukách – fajn, ako všetky decká na tomto svete. Vypleštené očiská na nový svet.

Mihailo – Mišo, len zostaň tu, pošíriš slovanský genofond, aspoň nám Brusel nebude môcť nútiť afganských pastierov kôz, ktorým –  chudákom – pršala roky americká síra na nepokryté hlavy.

Že prečo ten mladý chlap nebráni slávu Ukrajiny v zákope, na Donbase?

Neviem, ale dobre ti tak, Mihailo, alebo ,,kak tebjá zavút“?

Mimochodom, ešte som nepočul žiadneho Ukrajinca hovoriť inou rečou než ruštinou.

Mihailo – alebo ,,kak jivó zavút“ – je tu z nejakého dôvodu. Možno dobrého. Možno zákonne dobrého. Možno morálne dobrého. A vlastne by som povedal, skoro určite morálne dobrého.

Kto by už tak chcel ísť dobrovoľne do ,,mjasorúbky“, mlynčeka na mäso?

Pán Zelenský, naslovíčko, prosím. Za vášu idealógiju, pan Zelenskij?

Pán Borrrel, šéf EU ,,diplomacie“, ,,a Vam ne pazór“ – nie je Vám hanba, keď ako diplomat vyhlasujete, že tento konflikt treba riešiť len vojenskou cestou?

A páán Biden, už ste schválili tých 40 miliárd na húfnice, aby to všetko trvalo až do posledného Ukrajinca?

Podľa kongresmana Randa Paula, Američania tých 40 ani nemajú, a tak si budú musieť požičať, aby mohli posielať húfnice na Ukrajinu.

V angličtine je také prirovnanie, keď niekto šialene míňa, ako zmyslov zbavený, že ,,rozhadzuje peniaze, ako opitý námorník v prístavnej krčme“.

Prečo?

 

 

 

 

 

Aké (ne)bezpečné sú európske mestá pre turistu? (2)

12.06.2026

Rím, Taliansko: Každý už bol v Ríme, len ja nie, aj keď už nie som najmladší. Pristávame na Ciampino, a je to jedno z najsympatickejších letísk. Neveľké, čisté, prehľadné, bezpečné. Neviem, ale ja sa tu hneď cítim ako doma, a nenechám si to pokaziť ani výstrahami, aký je Rím nebezpečný. Svetlo, vzduch, tie čapaté borovice cestou z letiska, ja sa tu cítim doma! [...]

Aké (ne)bezpečné sú európske mestá pre turistu? (1)

10.06.2026

Krimištatistiky si pekne vyhľadajte sami na nete, (ak sa vám to podarí, lebo európske úrady zatajujú zločinnnosť ako takú, ale hlavne zločinnosť moderných prisťahovalcov, ako svoje vlastné výplatné pásky). Toto je subjektívna skúsenosť, zážitok, input, po jarnom cestovaní starou, dobrou Európou. Jar, 2026, nízkonákladovými boeingami, interrailom, autobusom, lodičkou. [...]

Nechcel by som byť žena,

10.06.2026

to sa vkuse obzerá, či sa na ňu niekto pozerá. A keď sa na ňu nik nepozerá, tak zazerá, že si ju každý obzerá. Nechcel by som byť žena, ale mať dobrú ženu, so zmyslom pre humor, je tá najväčšia výhra na svete.

Budova Kosice Masarykova  8

Demolácia historickej budovy v Košiciach vyvoláva odpor. Aktivisti žiadajú ministra o zásah

28.06.2026 08:00

Príbeh budovy bývalého železničného učilišťa v Košiciach speje pomaly ku koncu.

Warship / Navy aircraft carrier USS Nimitz /

USA podnikli ďalšie útoky na Irán. Revolučné gardy odpovedali v Kuvajte a Bahrajne

28.06.2026 07:55

Akcia sa uskutočnila na pokyn prezidenta Trumpa.

SR Trenčín počasie teploty vysoké horúčavy TNX

ONLINE: Malacky zažili supertropickú noc. Záhorie ráno hlási už 30 stupňov, padne rekord?

28.06.2026 07:31, aktualizované: 08:31

Slovensko čaká ďalší extrémny deň.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 308
Celková čítanosť: 1020919x
Priemerná čítanosť článkov: 3315x

Autor blogu